Agencija za ravnopravnost spolova BiH

Opšti ciljevi

Prema Zakonu o ravnopravnosti spolova u BiH, nadzor nad primjenom Zakona povjeren je Agenciji za ravnopravnost spolova BiH. Osim toga, Agencija i gender centri su ključni institucionalni mehanizmi za ravnopravnost spolova u Vijeću ministara BiH, Vladi Federacije BiH odnosno Vladi RS-a, koji su zaduženi za usmjeravanje napora na borbu protiv diskriminacije i postizanje ravnopravnosti spolova u BiH izradom strateških dokumenata i akcijskih planova.

Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine u okviru svojih nadležnosti obavlja sljedeće poslove:

  • prati i analizira stanje ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini na osnovu izvještaja koje sačinjava Agencija i izvještaja entitetskih gender centara i o tome godišnje izvještava Vijeće ministara Bosne i Hercegovine. Na osnovu rezultata analiza i praćenja sačinjava posebne izvještaje, mišljenja, sugestije i preporuke radi upućivanja nadležnim tijelima na državnom nivou;
  • utvrđuje metodologiju izrade izvještaja o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini;
  • inicira i koordinira izradu Gender akcionog plana Bosne i Hercegovine, u saradnji sa entitetskim gender centrima, a koji usvaja Vijeće ministara Bosne i Hercegovine;
  • prati primjenu i vrši koordinaciju aktivnosti sa svim relevantnim subjektima u procesu implementacije Gender akcionog plana Bosne i Hercegovine iz člana 24. stav (2) ovog Zakona;
  • sarađuje sa institucionalnim mehanizmima za ravnopravnost spolova u institucijama na državnom nivou;
  • u postupku pripreme nacrta i prijedloga zakona, podzakonskih i drugih normativnih akata, strategija, planova i programa, a prije dostavljanja Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, daje mišljenje o usaglašenosti navedenih akata sa ovim Zakonom i međunarodnim standardima o ravnopravnosti spolova;
  • daje inicijativu i učestvuje u pripremi zakona, podzakonskih i drugih akata, strategija, planova i programa, koji se donose na nivou Bosne i Hercegovine, u cilju utvrđivanja mjera za postizanje ravnopravnosti spolova u svim oblastima društvenog života; itd.

Koje aktivnosti se finansiraju

Petogodišnji program za implementaciju Gender akcionog plana BiH, rezultat je saradnje Agencije za ravnopravnost spolova BiH – Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BIH, Gender Centra Federacije BiH i Gender centra Republike Srpske, a njegov je cilj da osigura održivu implementaciju Gender akcionog plana Bosne i Hercegovine. To podrazumijeva da je koncept ravnopravnosti spolova prihvaćen kao pristup u formulisanju i realizaciji programa i politika u svim sektorima društva i na svim nivoima vlasti. Program podržava grupa međunarodnih donatora koju čine vlade: Kraljevine Švedske, koju predstavlja Ambasada Kraljevine Švedske u Bosni i Hercegovini, putem razvojne agencije SIDA, Republike Austrije, koju predstavlja Ambasada Republike Austrije u Bosni i Hercegovini, putem razvojne agencije ADA, Velike Britanije, koju predstavlja Britanska ambasada u Bosni i Hercegovini, putem razvojne agencije DFID i Švajcarske Konfederacije, koju predstavlja Švajcarska ambasada u Bosni i Hercegovini, putem razvojne agencije SDC.Projektni prijedlozi treba doprinesu realizaciji sljedećih strateških ciljeva i prioritetnih oblasti:

Podrška implementaciji Akcionog plana za implementaciju UNSCR 1325 u Bosni i Hercegovini sa naglaskom na sljedeće oblasti:

1. Ostvarivanje humane sigurnosti

- U okviru ove oblasti prednost će se dati prijedlozima koji doprinose ostvarivanju humane sigurnosti na lokalnom nivou, a posebno projektima koji su usmjereni na:

- Izradu ili podršku u provođenju lokalnih akcionih planova za provođenje UNSCR 1325,

- Programe ekonomskog osnaživanja žena sa ciljem ostvarivanja pretpostavki za humanu sigurost na lokalnom nivou i

- Prevencija svih oblika zastrašivanja i nasilja na osnovu spola (isključujući nasilje koje se dešava u partnerskim vezama).

Prilikom ocjenjivanja prijedloga projekata iz ove oblasti prednost će se dati organizacijama na osnovu iskustva u uvođenju principa humane sigurnosti na lokalni nivo, što se između ostalog dokazuje ostvarenim rezultatima podnosilaca prijedloga i ostvarenim partnerstvom sa lokalnim vlastima.

2. Podrška za umrežavanje regionalnih inicijativa za provođenje UNSCR 1325 kao instrument za jačanje stabilnosti u zemljama koje su bile zahvaćene konfliktima.

U okviru ove oblasti prednost će se dati prijedlozima koji doprinose ostvarivanju humane sigurnosti na lokalnom nivou, a posebno projektima koji su usmjereni na regionalne inicijative na provedbi UNSCR 1325 (Stvaranje uslova za stvaranje regionalnih akcionih planova, Iniciranje aktivnosti od interesa za užu regiju, razmjena iskustava…) iz zemalja koje su pokrivene Sarajevskom ili Mediteranskom deklaracijom

Veličina donacije

U okviru zadnjeg poziva podržavani projekti u vrijednosti do 25.000 KM.

Rok za prijave

Novi poziv se očekuje u narednom periodu.

Geografsko područje podrške

BiH

Kriterij podobnosti

U skladu sa ciljevima i očekivanim rezultatima FIGAP programa projektni prijedlozi se trebaju fokusirati na održivost aktivnosti u oblasti ravnopravnosti spolova putem saradnje između institucija na svim nivoima vlasti i NVO-a i drugih organizacija civilnog društva.

Kontakt

Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine

Kulovića 4

71.000 Sarajevo

Email: protokol@arsbih.gov.ba

Web stranica: www.arsbih.gov.ba