North Atlantic Treaty Organization

Naziv programa

Science for Peace and Security (Nauka za mir i sigurnost)

Opšti ciljevi

NATO podržava istraživanja na području mira i sigurnosti uključujući aspekte životne okoline i energije u odnosu na klimatske promjene, nestašicu vode, povećane energetske potrebe, prognoze katastrofa i prevenciju prirodnih katastrofa (između ostalog). Istraživači/ce iz zemalja članica NATO-a i zemalja partnera - uključujući i nekoliko u istočnoj Europi, Euroazije, Srednje Azije i Mediterana, se pozivaju da pošalju svoje aplikacije.

Koje aktivnosti se finansiraju

SPS Programme podržava saradnju kroz tri uspostavljena grant mehanizma: višegodišnji istraživački projekti, istraživačke radionice i kursevi. Zainteresirani kandidati/kinje moraju razviti saradničke aktivnosti koje odgovaraju jednom od sljedećih formata:

1. Višegodišnji istraživački i razvojni projekti.

Šta: To su istraživački i razvojni projekti koji se odnose na strateške ciljeve NATO-a i relevantni su za SPS ključne prioritete. Projekti omogućavaju naučnicima zemalja partnera povećanje kontakata u naučnoj zajednici NATO-a, u isto vrijeme gradeći kvalitetniju nauku infrastrukture u svojim matičnim zemljama.

2. Treninzi.

Institut naprednog studija (Advanced Study Institute - ASI)

Šta: Ovo je napredna edukacija na visokom nivou koja nudi najnovija dostignuća u NATO-relevantnim predmetima za visoko-pozicioniranu publiku.

Napredna edukacija (Advanced Training Course - ATC)

Šta: Ovaj kurs je osmišljen kako bi se omogućila stručnjacima u NATO zemljama da podijele svoja znanja u vezi sigurnosti vezana uz jedno od SPS-ovih ključnih prioritetnih područja. ATC nije namijenjen da bude vođen predavanjima, već je intenzivne i interaktivne prirode. Kurs pridonosi usavršavanju stručnjaka u zemljama partnerima i omogućuje stvaranje i jačanje međunarodnih mreža stručnjaka.

3. Radionice.

Napredne istraživačke radionice (Advanced Research Workshop - ARW)

Šta: Rasprave na naprednom nivou među stručnjacima iz različitih zemalja sa ciljem rješavanja savremenih sigurnosnih izazova.

Veličina donacije

SPS Programme podržava saradnju kroz tri uspostavljena grant mehanizma: višegodišnji istraživački projekti, istraživačke radionice i kursevi. Zainteresirani kandidati/kinje moraju razviti saradničke aktivnosti koje odgovaraju jednom od sljedećih formata: 1. Višegodišnji istraživački i razvojni projekti. Šta: To su istraživački i razvojni projekti koji se odnose na strateške ciljeve NATO-a i relevantni su za SPS ključne prioritete. Projekti omogućavaju naučnicima zemalja partnera povećanje kontakata u naučnoj zajednici NATO-a, u isto vrijeme gradeći kvalitetniju nauku infrastrukture u svojim matičnim zemljama. 2. Treninzi. Institut naprednog studija (Advanced Study Institute - ASI) Šta: Ovo je napredna edukacija na visokom nivou koja nudi najnovija dostignuća u NATO-relevantnim predmetima za visoko-pozicioniranu publiku. Napredna edukacija (Advanced Training Course - ATC) Šta: Ovaj kurs je osmišljen kako bi se omogućila stručnjacima u NATO zemljama da podijele svoja znanja u vezi sigurnosti vezana uz jedno od SPS-ovih ključnih prioritetnih područja. ATC nije namijenjen da bude vođen predavanjima, već je intenzivne i interaktivne prirode. Kurs pridonosi usavršavanju stručnjaka u zemljama partnerima i omogućuje stvaranje i jačanje međunarodnih mreža stručnjaka. 3. Radionice. Napredne istraživačke radionice (Advanced Research Workshop - ARW) Šta: Rasprave na naprednom nivou među stručnjacima iz različitih zemalja sa ciljem rješavanja savremenih sigurnosnih izazova.

Geografsko područje podrške

Više zemalja svijeta uključujući i BiH.

Kriterij podobnosti

Program SPS je partnerski program apliciranja za finansiranje koji moraju zajedno dostaviti NATO i ko-direktor zemlje partnera.

Pogledajte linkove za puni prikaz NATO-a i partnerskih zemalja:

NATO zemlje

NATO partnerske zemlje

Kako aplicirati

Molimo vas da pogledate http://www.nato.int/cps/en/natolive/87129.htm za više informacija.

Kontakt

SPS Programme

Emerging Security Challenges Division (ESCD)

NATO HQ

Bd Leopold III

B-1110 Brussels

Belgium
Faks: +32 2 707 4232

Email: sps.info@hq.nato.int

Web stranica: http://www.nato.int/